ingiliz aksanı

Kullanım örnekleri

ingiliz aksanı
british accent
icon arrow

accent

Phonetic: "/ˈak.sənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A higher-pitched or stronger articulation of a particular syllable of a word or phrase in order to distinguish it from the others or to emphasize it.

Example: In the word "careful", the accent is placed on the first syllable.


Definition: Emphasis or importance in general.

Example: At this hotel, the accent is on luxury.


Definition: A mark or character used in writing, in order to indicate the place of the spoken accent, or to indicate the nature or quality of the vowel marked.

Example: The name Cézanne is written with an acute accent.


Definition: Modulation of the voice in speaking; the manner of speaking or pronouncing; a peculiar or characteristic modification of the voice, expressing emotion; tone.


Definition: The distinctive manner of pronouncing a language associated with a particular region, social group, etc., whether of a native speaker or a foreign speaker; the phonetic and phonological aspects of a dialect.

Example: a broad Irish accent


Definition: (sign languages) A distinctive manner of producing a sign language, such as someone who does not normally use a certain sign language might have when using it.

Example: 2015 December 3, [./http//www.pri.org/stories/2015-12-03/philadelphia-accent-sign-language There's a distinctly Philadelphia accent in American Sign Language]


Definition: A word; a significant tone or sound.


Definition: (usually plurale tantum) Expressions in general; speech.


Definition: Stress laid on certain syllables of a verse.


Definition: A regularly recurring stress upon the tone to mark the beginning, and, more feebly, the third part of the measure.


Definition: A special emphasis of a tone, even in the weaker part of the measure.


Definition: The rhythmical accent, which marks phrases and sections of a period.


Definition: The expressive emphasis and shading of a passage.


Definition: A mark used to represent specific stress on a note.


Definition: A mark placed at the right hand of a letter, and a little above it, to distinguish magnitudes of a similar kind expressed by the same letter, but differing in value, as y', y''.


Definition: A mark at the right hand of a number, indicating minutes of a degree, seconds, etc., as in 12' 27'', meaning twelve minutes and twenty-seven seconds.


Definition: A mark used to denote feet and inches, as in 6' 10'', meaning six feet ten inches.


Definition: Emphasis laid on a part of an artistic design or composition; an emphasized detail, in particular a detail in sharp contrast to its surroundings.


Definition: A very small gemstone set into a piece of jewellery.


Definition: A distinctive feature or quality.


Definition: Utterance.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!