traque

Kullanım örnekleri

traque
hunt
icon arrow

hunt

Phonetic: "/hʌnt/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of hunting.


Definition: A hunting expedition.


Definition: An organization devoted to hunting, or the people belonging to it.


Definition: A pack of hunting dogs.

icon arrow

hunt

Phonetic: "/hʌnt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To find or search for an animal in the wild with the intention of killing the animal for its meat or for sport.

Example: Her uncle will go out and hunt for deer, now that it is open season.


Definition: To try to find something; search (for).

Example: The little girl was hunting for shells on the beach.


Definition: To drive; to chase; with down, from, away, etc.

Example: He was hunted from the parish.


Definition: To use or manage (dogs, horses, etc.) in hunting.

Example: Did you hunt that pony last week?


Definition: To use or traverse in pursuit of game.

Example: He hunts the woods, or the country.


Definition: (bell-ringing) To move or shift the order of (a bell) in a regular course of changes.


Definition: (bell-ringing) To shift up and down in order regularly.


Definition: To be in a state of instability of movement or forced oscillation, as a governor which has a large movement of the balls for small change of load, an arc-lamp clutch mechanism which moves rapidly up and down with variations of current, etc.; also, to seesaw, as a pair of alternators working in parallel.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!