yunan mimarisi

Kullanım örnekleri

yunan mimarisi
greek architecture
icon arrow

greek

Phonetic: "/ɡɹiːk/"

Part Of Speech: noun


Definition: An inhabitant, resident, or person of descent from Greece.


Definition: Unintelligible speech or text, such as foreign speech or text, or regarding subjects the listener is not familiar with, such as mathematics or technical jargon; or statements that the listener does not understand or agree with.


Definition: A member of a college fraternity or sorority, which are characterised by being named after Greek letters. (See also Greek system.)

Example: Was Joe a Greek in college?


Definition: A cunning rogue; a merry fellow.


Definition: Anal sex.


Definition: Greek cuisine; traditional Greek food.


Definition: (chiefly in the plural) One of the Greeks, measures of derivative price sensitivity.

icon arrow

greek

Phonetic: "/ɡɹiːk/"

Part Of Speech: verb


Definition: To display a placeholder (instead of text), especially to optimize speed in displaying text that would be too small to read.


Definition: To fill a template with nonsense text (particularly the Lorem ipsum), so that form can be focused on instead of content.

icon arrow

architecture

Phonetic: "/ˈɑː.kɪ.ˌtɛk.tʃə/"

Part Of Speech: noun


Definition: The art and science of designing and managing the construction of buildings and other structures, particularly if they are well proportioned and decorated.

Example: Architecture is the visual public expression of a culture’s achievements, values, and outlook. ― Max Roscoe, "How Your City Is Killing You With Ugliness"


Definition: The profession of an architect.


Definition: Any particular style of building design.


Definition: Construction, in a more general sense; frame or structure; workmanship.


Definition: A unifying structure.


Definition: A specific model of a microchip or CPU.

Example: The Intel architectures have more software written for them.


Definition: The structure and design of a system or product.

Example: The architecture of the company's billing system is designed to support its business goals.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.