toplama

Kullanım örnekleri

toplama
rally
icon arrow

rally

Phonetic: "/ˈɹæ.li/"

Part Of Speech: noun


Definition: A public gathering or mass meeting that is not mainly a protest and is organized to inspire enthusiasm for a cause.

Example: a campaign rally


Definition: A protest or demonstration for or against something, but often with speeches and often without marching, especially in North America.

Example: a political rally


Definition: A sequence of strokes between serving and scoring a point.


Definition: An event in which competitors drive through a series of timed special stages at intervals. The winner is the driver who completes all stages with the shortest cumulative time.


Definition: A recovery after a decline in prices (said of the market, stocks, etc.)

icon arrow

rally

Phonetic: "/ˈɹæ.li/"

Part Of Speech: verb


Definition: To collect, and reduce to order, as troops dispersed or thrown into confusion; to gather again; to reunite.


Definition: To come into orderly arrangement; to renew order, or united effort, as troops scattered or put to flight; to assemble; to unite.


Definition: To collect one's vital powers or forces; to regain health or consciousness; to recuperate.


Definition: To recover strength after a decline in prices; -- said of the market, stocks, etc.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!